Vail Historisk snemængde
Hvor meget sne har Vail fået i denne sæson og de seneste vintre?
Vail får i gennemsnit 635cm sne om året og har omkring 66 snevejrsdage årligt.
Se historiske snefald for Vail i skemaet nedenfor, inkl. gennemsnitligt snefald, største snefald, snevejrsdage og gennemsnitlig snedybde ved basen.
Gennemsnitligt månedligt snefald ved Vail
| Totalt snefall | Snedage | Média de profundidade da base | Maks. bunddybde | Største snefald |
|---|
| november | 66cm | 7 dage | 54cm | 117cm | 51cm |
|---|
| december | 137cm | 14 dage | 77cm | 132cm | 30cm |
|---|
| januar | 134cm | 14 dage | 112cm | 1.140cm | 53cm |
|---|
| februar | 122cm | 13 dage | 140cm | 216cm | 43cm |
|---|
| marts | 116cm | 12 dage | 155cm | 244cm | 38cm |
|---|
| april | 67cm | 7 dage | 146cm | 211cm | 33cm |
|---|
november
- Totalt snefall
- 66cm
- Snedage
- 7 dage
- Média de profundidade da base
- 54cm
- Maks. bunddybde
- 117cm
- Største snefald
- 51cm
december
- Totalt snefall
- 137cm
- Snedage
- 14 dage
- Média de profundidade da base
- 77cm
- Maks. bunddybde
- 132cm
- Største snefald
- 30cm
januar
- Totalt snefall
- 134cm
- Snedage
- 14 dage
- Média de profundidade da base
- 112cm
- Maks. bunddybde
- 1.140cm
- Største snefald
- 53cm
februar
- Totalt snefall
- 122cm
- Snedage
- 13 dage
- Média de profundidade da base
- 140cm
- Maks. bunddybde
- 216cm
- Største snefald
- 43cm
marts
- Totalt snefall
- 116cm
- Snedage
- 12 dage
- Média de profundidade da base
- 155cm
- Maks. bunddybde
- 244cm
- Største snefald
- 38cm
april
- Totalt snefall
- 67cm
- Snedage
- 7 dage
- Média de profundidade da base
- 146cm
- Maks. bunddybde
- 211cm
- Største snefald
- 33cm
Gennemsnitligt årligt snefald – Vail
| Totalt snefall | Snedage | Média de profundidade da base | Maks. bunddybde | Største snefald |
|---|
| 2012 — 2013 | 724cm | 81 dage | 83cm | 180cm | 33cm |
|---|
| 2013 — 2014 | 668cm | 65 dage | 139cm | 1.140cm | 53cm |
|---|
| 2014 — 2015 | 599cm | 56 dage | 104cm | 165cm | 30cm |
|---|
| 2015 — 2016 | 795cm | 74 dage | 123cm | 196cm | 38cm |
|---|
| 2016 — 2017 | 546cm | 69 dage | 113cm | 165cm | 25cm |
|---|
| 2017 — 2018 | 434cm | 45 dage | 93cm | 178cm | 28cm |
|---|
| 2018 — 2019 | 714cm | 77 dage | 147cm | 244cm | 38cm |
|---|
| 2019 — 2020 | 582cm | 59 dage | 135cm | 221cm | 43cm |
|---|
| 2020 — 2021 | 554cm | 64 dage | 98cm | 160cm | 33cm |
|---|
| 2021 — 2022 | 587cm | 64 dage | 122cm | 180cm | 28cm |
|---|
| 2022 — 2023 | 836cm | 87 dage | 144cm | 193cm | 30cm |
|---|
| 2023 — 2024 | 709cm | 73 dage | 101cm | 152cm | 30cm |
|---|
| 2024 — 2025 | 724cm | 65 dage | 136cm | 198cm | 51cm |
|---|
| 2025 — Til nu | 417cm | 43 dage | 84cm | 132cm | 30cm |
|---|
| Middels | 635cm | 66 dage | 116cm | 251cm | 36cm |
|---|
2012 — 2013
- Totalt snefall
- 724cm
- Snedage
- 81 dage
- Média de profundidade da base
- 83cm
- Maks. bunddybde
- 180cm
- Største snefald
- 33cm
2013 — 2014
- Totalt snefall
- 668cm
- Snedage
- 65 dage
- Média de profundidade da base
- 139cm
- Maks. bunddybde
- 1.140cm
- Største snefald
- 53cm
2014 — 2015
- Totalt snefall
- 599cm
- Snedage
- 56 dage
- Média de profundidade da base
- 104cm
- Maks. bunddybde
- 165cm
- Største snefald
- 30cm
2015 — 2016
- Totalt snefall
- 795cm
- Snedage
- 74 dage
- Média de profundidade da base
- 123cm
- Maks. bunddybde
- 196cm
- Største snefald
- 38cm
2016 — 2017
- Totalt snefall
- 546cm
- Snedage
- 69 dage
- Média de profundidade da base
- 113cm
- Maks. bunddybde
- 165cm
- Største snefald
- 25cm
2017 — 2018
- Totalt snefall
- 434cm
- Snedage
- 45 dage
- Média de profundidade da base
- 93cm
- Maks. bunddybde
- 178cm
- Største snefald
- 28cm
2018 — 2019
- Totalt snefall
- 714cm
- Snedage
- 77 dage
- Média de profundidade da base
- 147cm
- Maks. bunddybde
- 244cm
- Største snefald
- 38cm
2019 — 2020
- Totalt snefall
- 582cm
- Snedage
- 59 dage
- Média de profundidade da base
- 135cm
- Maks. bunddybde
- 221cm
- Største snefald
- 43cm
2020 — 2021
- Totalt snefall
- 554cm
- Snedage
- 64 dage
- Média de profundidade da base
- 98cm
- Maks. bunddybde
- 160cm
- Største snefald
- 33cm
2021 — 2022
- Totalt snefall
- 587cm
- Snedage
- 64 dage
- Média de profundidade da base
- 122cm
- Maks. bunddybde
- 180cm
- Største snefald
- 28cm
2022 — 2023
- Totalt snefall
- 836cm
- Snedage
- 87 dage
- Média de profundidade da base
- 144cm
- Maks. bunddybde
- 193cm
- Største snefald
- 30cm
2023 — 2024
- Totalt snefall
- 709cm
- Snedage
- 73 dage
- Média de profundidade da base
- 101cm
- Maks. bunddybde
- 152cm
- Største snefald
- 30cm
2024 — 2025
- Totalt snefall
- 724cm
- Snedage
- 65 dage
- Média de profundidade da base
- 136cm
- Maks. bunddybde
- 198cm
- Største snefald
- 51cm
2025 — Til nu
- Totalt snefall
- 417cm
- Snedage
- 43 dage
- Média de profundidade da base
- 84cm
- Maks. bunddybde
- 132cm
- Største snefald
- 30cm
Middels
- Totalt snefall
- 635cm
- Snedage
- 66 dage
- Média de profundidade da base
- 116cm
- Maks. bunddybde
- 251cm
- Største snefald
- 36cm
Planlæg din rejse