Snerapport
Rejseplanlægning
DA
US
UK
SV
SK
PL
DE
ES
IT
NO
DA
FR
NL
CZ
Snerapport
USA
Utah
Powder Mountain
Powder Mountain – Oversigt over skisportsstedet
Guide
Snerapport
Vejret
Webkamera
Førstehåndsrapport
Anmeldelser
Pistkort
Sneplanlægger
Løftebilletter
Powder Mountain
Forventet åbningstid
11. dec.
Forventet lukketid
11. apr.
Lifts
7
Pister
172
Skiterræn
2.023 ha
Dal
2.103m
Bjerg
2.872m
Faldmeter
769m
Gennemsnitlig snefald
558cm
Snefald
558cm
Årlig snemængde
nov.
60cm
dec.
101cm
jan.
125cm
feb.
145cm
mar.
132cm
apr.
37cm
Powder Mountain
Forventet åbningstid
11. dec.
Forventet lukketid
11. apr.
Lifts
7
Pister
172
Skiterræn
2.023 ha
Dal
2.103m
Bjerg
2.872m
Faldmeter
769m
Gennemsnitlig snefald
558cm
Snefald
558cm
Årlig snemængde
nov.
60cm
dec.
101cm
jan.
125cm
feb.
145cm
mar.
132cm
apr.
37cm
Transport
Vigtige datoer
Planlagte åbningsdatoer
11 dec., 2026
Forventet lukningsdato
11 apr., 2027
Antatt åbne dager
133
Dager åbent sist sæson
120
År åbent
54
Gennemsnitlig snefald
558cm
Terræn
Antal pister
172
Længste nedfart
4.8 km
Skiterræn
2.023 ha
Natskiløb
121 ha
Lifts
7
4 personers express stol
2
Firestolslift
3
T og tallerken lifte
2
Resorts i nærheden
Resorts i nærheden
Nordic Valley Resort
Utah
Snowbasin
Utah
Beaver Mountain
Utah
Park City
Utah
Solitude Mountain Resort
Utah
Deer Valley Resort
Utah
Brighton Resort
Utah
Alta Ski Area
Utah
Snowbird
Utah