Liftkort Northern Alps

Lift Ticket Prices for Ski Resorts in Northern Alps

Hvad koster et liftkort i Northern Alps? Se priser på dagskort og sæsonkort til voksne og børn, hvor info er tilgængelig. Priserne leveres af skiområderne og kan ændre sig. Tjek resortets hjemmeside for opdaterede priser og rabatter.

Skikort Northern Alps

*Alle priser i €

Skistedets navnSæsonkort VoksenSæsonkort BarnDagskort VoksenDagskort BarnKøb online
Abondance287.00207.0028.1022.30-
Aillons Margeriaz365.0024.0029.5025.50-
Albiez Montrond492.00297.0032.0027.00-
Alpe d'Huez930.50756.5066.0055.00Køb online
Alpe du Grand Serre290.00176.0036.0022.00-
Arêches - Beaufort485.00388.0041.0034.00-
Auris en oisans 993.00718.00--Køb online
Aussois784.00628.0037.9031.90-
Autrans Méaudre280.00-23.70--
Avoriaz1,108.00-56.0043.00-
Bellevaux - Hirmentaz262.00183.0024.0020.00-
Bernex280.00-29.00--
Bessans111.0068.0012.509.50-
Bonneval sur Arc700.00560.0029.8024.50-
Bramans--0.000.00-
Brides les Bains1,322.00-66.60--
Chamonix Mont-Blanc2,050.00-71.0060.40Køb online
Champagny en Vanoise629.00503.0061.0049.00-
Chamrousse733.50420.5040.5024.00-
Chatel1,108.00566.0056.0042.00-
Col d'Ornon132.000.0012.009.50-
Col de Marcieu78.3070.2016.0013.50-
Col de Porte178.00159.0016.5015.00-
Col de Rousset231.00102.0018.0014.70-
Combloux890.00756.5052.5045.00-
Corrençon en Vercors532.00319.0038.0027.00-
Courchevel1,620.00-72.0059.00-
Crest Voland Cohennoz732.00585.0039.5031.50-
Doucy Combelouvière810.00660.0058.5048.00-
Flaine732.00-61.0048.80-
Flumet - St Nicolas la Chapelle569.00454.0040.5032.40-
Font d'Urle202.00102.0018.0014.70-
Gresse en Vercors279.00232.0023.0019.50-
La Chapelle d'Abondance714.00536.0048.0036.00-
La Clusaz760.00560.0053.0041.00-
La Giettaz890.00756.5052.5045.00-
La Norma416.00333.0042.5035.20Køb online
La Plagne759.00608.0068.0055.00-
La Rosière796.00597.0058.0043.50-
La Sambuy196.00155.0019.5015.50-
La Tania1,225.00858.0068.0054.00-
La Toussuire1,521.001,230.0060.5049.00-
Lans en Vercors270.00230.0020.4017.00-
Le Collet d'Allevard534.00282.5023.5015.00-
Le Corbier760.50615.0059.3049.00-
Le Désert d'Entremont118.0079.0014.5011.50-
Le Grand Bornand754.00377.0052.0036.40Køb online
Le Granier80.00-11.008.00-
Le Sappey en Chartreuse64.00-13.0011.00-
Le Semnoz185.00125.0016.0013.00-
Les 2 Alpes949.00770.0066.0053.00Køb online
Les 7 Laux897.00338.0040.0020.50-
Les Arcs750.00600.0078.0063.00Køb online
Les Bottières627.00521.0049.2039.80-
Les Brasses318.00155.0028.0021.00-
Les Carroz732.00488.0057.0045.60-
Les Contamines - Montjoie605.00514.0054.5044.50-
Les Egaux85.0070.0015.5012.00-
Les Gets870.00655.0047.0037.00-
Les Habères 195.40139.8019.5015.00-
Les Houches3,110.002,643.5057.0048.50-
Les Karellis520.00295.0032.0029.50Køb online
Les Menuires1,620.00-64.0069.00Køb online
Les Saisies846.00761.0046.2037.80Køb online
Lus / La Jarjatte124.000.0012.5010.20-
Manigod417.00219.0022.4019.60-
Megeve890.00756.5052.5045.00Køb online
Meribel1,620.001,134.0059.9049.10-
Mont Saxonnex150.00120.0015.0011.00-
Montchavin - La Plagne759.00608.0072.0058.00-
Montmin - Col de la Forclaz120.0090.009.507.50-
Montriond1,079.00-47.0036.50-
Morillon1,284.00-57.00--
Morzine732.00546.0051.0040.00-
Notre Dame de Bellecombe797.00637.0050.0040.00-
OZ 33001,052.00761.0064.0053.00Køb online
Orelle1,105.00-56.0044.80-
Passy152.0075.0025.5022.50-
Peisey-Vallandry999.00799.0054.0044.00-
Pralognan la Vanoise489.00399.0041.0034.00-
Praz de Lys - Sommand369.00270.0035.0027.50-
Praz sur Arly569.00454.0040.5032.40-
Samoëns732.00488.0057.000.00-
Savoie Grand Revard235.0024.0025.508.00-
Sixt Fer à Cheval1,284.00-57.0045.60-
St Colomban des Villards1,254.001,042.0058.1047.00-
St François Longchamp825.00672.0050.5042.00-
St Gervais Mont-Blanc890.00765.5063.5054.00Køb online
St Hilaire de Touvet80.0060.0012.0010.00-
St Jean d'Arves1.001.0059.3048.00Køb online
St Jean d'Aulps837.000.0034.0026.00Køb online
St Martin de Belleville1,550.00-64.00-Køb online
St Pierre de Chartreuse150.000.0015.0010.00-
St Sorlin d'Arves1.001.0059.3048.00-
Ste Foy Tarentaise714.00643.0040.0036.00-
Thollon les Memises225.00145.0025.5020.40-
Tignes1,130.00-57.0048.00-
Val Cenis440.00353.0049.5041.00-
Val Thorens1,310.00917.0073.5060.20-
Val d'Isère908.000.0075.000.00-

Ansvarsfraskrivelse: Liftkortpriser gives til OnTheSnow.com direkte fra skisportsstederne, som er ansvarlige for nøjagtigheden. Priserne kan ændre sig. Kontakt stedet for opdateringer.

Northern Alps Information om sæsonkort og dagskort

Northern Alps Information om sæsonkort

Hvor mange gange planlægger du at besøge skidestinationer i Northern Alps? Selv hvis du kun har planer om at tage afsted nogle få gange, kan et sæsonkort ofte betale sig. Det er typisk tjent ind efter et par dage på bjerget. For passionerede skiløbere er det et rigtig godt køb. Der findes forskellige sæsonkort at vælge imellem.

Sæsonkort giver dig den bedste pris og mange fordele.

Northern Alps Information om dagskort

Dagskort til skisæsonen 2026–2027 varierer afhængigt af dato, alder og antal dage. Overvej at købe tidligt for de bedste priser i højsæsonen. Priserne i slutningen af sæsonen er også ofte billigere.

Hvor køber man liftkort?

Liftkort kan købes online via skiresortets hjemmeside eller direkte ved billetlugen. Kontakt skidestinationen for flere oplysninger.

Tilbud

Det er billigst at købe dine liftkort på forhånd. Mange skidestinationer har en tilbudsside med rabatter på liftkort, overnatning, butikker og mere.

Planlæg din rejse