Find skianlæg icon
Dansk, Danmark | Change language
Ny på Skiinfo? Bliv medlem nu!
58449 er allerede medlem!

Ski i Norge

Fakta om Norge
Højeste punkt:Galdhöpiggen 2.469 m.
Sprog: Norsk
Valuta: Norsk Krone = 100 øre
Indbyggere: 4,5 mio.
Hovedstad: Oslo
Forvalg: 0047

Norge er kendt som skisportens vugge, og nordmænd hævder jo selv at være "født" med ski på. Som langrendsløber kan man næppe finde et bedre land - Norge byder på Europas bedste langrendsterræn og faciliteter. Og er du naturmenneske med hang til flotte udsigter er de norske fjelde et godt alternativ. Alpintilbudet er også meget godt, med høj standard både når det gælder skihejser og anlæg. Skistedene tilbyder nedfarter i alle sværhedsgrader og egner sig godt til både rutinerede skiløbere og nybegyndere. I tillæg kan skistederne tilbyde gode snowboardparker

Der er mange rejsebureauer, som er specialister indenfor skirejser til Norge, og på grund af afstanden vælger tusindvis af danskere og briter at tage på vinterferie til Norge. Norge er danskernes mest foretrukne skiferieland. Mange kører i egen bil eller tager færgen og bor i hytter eller på højfjeldshotel.

På skisportsstederne sørger naturen selv for gode betingelser. De fleste steder har snegaranti og sneen er nyprepareret om morgenen. Dagene i vinterperioden er korte, men til gængeld er skisæsonen lang, og der er også aftenskiløb på de fleste større destinationer. I Norge varer sæsonen helt fra oktober/november til maj, og lave temperaturer sørger for, at der er ganske sjældent mangel på sne.

Der er mere end 200 vintersportssteder i landet, og steder som Hemsedal, Geilo, Trysil og Hafjell er blandt de største. Norge er det perfekte valg for børnefamilier. Mange af skistederne har meget fine skiskoler for børn og tilbyder også gode børnepasnings-ordninger.


 

Top 5 - Faldmeter

Destination Meter
Norefjell 1010 m
Narvik 878 m
Kvitfjell 854 m
Hafjell 835 m
Hemsedal 810 m
Vis alle destinationer

Top 5 - Antal pister

Destination Antal pister
Trysil 65
Hemsedal 47
Sirdal 45
Rauland 43
Geilo 40
Vis alle destinationer

Snefald sidste 7 dage

Der er ikke rapporteret om snefald de sidste 7 dage.

Snedybde

Destination Pist Snedybde terræn
Det er ikke rapportert snødybder idag.

Dagens snefald

Destination Sne Dato
Der er ikke rapporteret snefald idag.

Hvor vil det sne imorgen?

Destination Vejrforhold
Der er ingen varsler om sne de næste 24 timer.
Reklame
Reklame

PowderAlarm

På jagt efter nysne? Du kan holde dig opdateret om hvor der i øjeblikket er mest nysne ved at tilmelde dig vor egen PowderAlarm. Vi udsender varsling på e-mail, således at du kan være først i bakken!

Læs videre

Snerapporter

Ved at registrere dig som medlem, kan du modtage sne-rapporter fra dine favoritrejsemål via e-mail. Tilmeld dig nu!

Læs videre
Skandinavien
Europa
Nord-Amerika
Finland Sverige Norge

Restpladser

Lejlighed - Rauland Raulandsfjell
-49%
2.252 NOK
1.155 NOK

Se detaljer
Hotel - Oppdal Quality Hotel Oppdal
-37%
1.750 NOK
1.095 NOK

Se detaljer
Hotel - Geilo Dr. Holms Hotel
-33%
2.985 NOK
1.990 NOK

Se detaljer
Hotel - Ål Thon Hotel Hallingdal
-30%
1.690 NOK
1.190 NOK

Se detaljer
Lejlighed - Oppdal Vangslia Fjelltun
-28%
2.015 NOK
1.450 NOK

Se detaljer
Hotel - Kvitfjell Free ski!
-27%
1.095 NOK
795 NOK

Se detaljer
Lejlighed - Hafjell Fall in Hafjell
-25%
2.590 NOK
1.943 NOK

Se detaljer
Flere restpladser

Seneste forum-aktivitet

Velkommen til Skiinfo nye forum
  af Sauron 26-02-10 11:39
Ideer til skiferie i Påsken?
  af Hafen80 24-02-10 13:39
Gå til forum

Sidste nyheder

Sne i metervis
Snefaldet rundt omkring i verden begynder at tage til. Fl...
Flere nyheder fra Skiinfo

Nyhedsbrev fra Skiinfo

Nyhedsbrev fra Skiinfo Meld dig til her og modtag vores nyhedsbrev. Abonner på Skiinfo nyheder